ورود اعضا

مصاحبه با شرکت KHS آلمان در نمایشگاه آگروفود 2017

 

مصاحبه با آقای آموس لوپزنماینده ی کمپانی khs و corpo plast  و با حضور آقای مهندس عامری از شرکت کارواندیشه نمایندگی کمپانی khs در ایران انجام گردید.

آموس لوپز:

از سال 2010 با کمپانی khs و corpo plast   همکاری میکنم و مسئولیت بنده مشخص کردن فنی تقاضاهای ارسالی مشتریان از کشورهای ایران،هند ،پاکستان و اسپانیا  می باشد.

خبرنگار:

در مورد فعالیت کمپانی khs و corpo plast  ونوآوری های این شرکتها بفرمایید.

آموس لوپز:

از سال 1975 کمپانی corpo plast  در زمینه ی طراحی وساخت ماشین آلات بادکن همیشه پیشگام بوده است، واولین تولید کننده ماشین آلات باد کن دومرحله ای می باشد.همیشه تلاش این کمپانی بر پیشگام بودن است نه به این خاطر که بقاء خودش راحفط کند و همیشه در حال تحقیق و توسعه  می باشد. برای نمونه تا دوسال پیش دستگاه های ما بطری های گلویی34 را فقط تولیدمی کرد ، ولی در حال حاضر ماشین آلات ما بطری های  تادهانه 72 را هم تولید میکند که برای سس ودیگرمحصولات ظروف دهانه گشاد  مورد استفاده قرار می گیرد.یا در قبل ما کمپانی هایی را داشتیم که بادکن وپرکن را باهم join میکردند که کمپانی corpoplastموفق شده است لیبل زن را هم به این مجموعه اضافه کند که مشتری به جای خرید 4دستگاه یک دستگاه خریداری کند واین دستگاه بطری را تولید میکند وبدون نیاز به رینزر بطری را پر میکند و سپس لیبل می زند.واینها پیشرفتی است که کمپانی corpoplast  در چند سال اخیر داشته است.

یکی از مهمترین مسائل در ماشین آلات بادکن PET ظرفیت هر قالب می باشد. که ظرفیت قالب های ما تولید2500 کویته در ساعت است که ظرفیت شرکت های دیگر روی 2250 است.و این شاخصه ای نیست که به راحتی بشود به آن  رسید و در این پروسه ی تولید پریفرم به بطری زمان را شما سیو می کنید  ووقتی که این زمان ها جمع می شود به تولید شما اضافه می شود. و زمان بیشتری برای  تولید دارید واین یکی از مهمترین شاخصه های کمپانی ما می باشد. ظرفیت تولید کمپانی های دیگری همچون sidel و  krones از ما پایین تر است.

خبرنگار:

مزیت های ماشین آلات corpoplast  نسبت به دیگر ماشین آلات با کیفیت اروپایی بازار رقابت چه می باشد؟

آموس لوپز:

شما در فرآیند تولید بطری با پارامترهای مختلفی سروکار دارید، یکی از پارامترها این است که مثلا شما در ماشین بادکن نگاه می کنید اکثرا میبینید که وقتی پریفرم وارد دستگاه میشود که بادکن عمل کند ،دو عدد فک دستگاه باز وبسته می شود واین دوفک که دائم حرکت می کند که یکی ثابت است ویکی متحرک ، نیازی به جای بیشتری دارد وزمان بیشتری که در این رفت وبرگشت وجود دارد .یعنی درواقع وقتی قالب بسته میشود سیستم لاک .آن لاک وجود دارد .ولی در دستگاه ما نیازی به این پروسه نیست و درواقع اهرمی وجود دارد که دیگر نیازی به قفل کردن وباز کردن نداردو خود این اهرم این کار را انجام می دهد که در نتیجه شما زمان بیشتری سیو میکنید که در تولید خیلی مهم است و به شما وقت بیشتری می دهد که روی بطری پروسس بیشتری انجام شود.

یک مطلب دیگری که وجود دارد خنک کردن کف بطری است که بسیار مهم می باشد.قبلا شما نیاز داشتید که از بیرون هوایی وارد کنید و بطری را خنک کنید در حالی که در حال حاضر در سیستم دستگاه های ما این کار به خوبی انجام می شود .

در ماشین آلات باد کن سیستم استرچینگ رود داریم که وقتی پریفرم وارد میشود که پروسس استرچینگ وکشیدگی پریفرم انجام شود ما از همان به عنوان یک تیوپ خالی استفاده کردیم که برای خنک کردن بطری از داخل همان تیوپ هوای خنک وارد می شود وبطری سریع خنک می شود که همین سیستم کمک زیادی می کند که شما زمانی که طول می کشد تا بطری خنک شود را ذخیره کرده اید و هم در کیفیت بطری که سریع تر شکل بگیرد این کار را انجام دهید این ها بارز ترین تفاوت های ما نسبت به دیگر ماشین آلات است که باعث تولید بیشتر دستگاه های ما در ساعت می شود.

یک نکته دیگر اینکه ما در دستگاه قبلی سیستم مادون قرمز داشتیم که با موج کوتاه ،دامنه بلند، فرکانس کوتاه وفرکانس بلند، انرژی زیادی صرف می شد تا آون بتواند پریفرم را گرم کند ومشکلی دیگری هم بود انکه فقط روی سرد اثر داشت.

در حال حاضر سیستمی داریم که نزدیک به مادون قرمز داریم که باعث می شود اشعه ای که می آید فیلتر بشود وموج های با دامنه کوتاه و فرکانس بالا ساطع بشود واین چند تا حسن دارد  اول اینکه از نظر زمانی زودتر گرم میکند،دوم اینکه  باید این سطح گرم میشد تا پریفرم داخل شود ولی در حال حاضر با این سیستم جدید،تمام سطح  پریفرم که در داخل آون عبور می کند بصورت یکسان گرما میبیند  وتمام این انرژِی که شما میتوانید در این مرحله ذخیره کنید را دیگر ماشین آلات مشابه ندارند.

خبرنگار: تحلیل تان در زمینه فروش در کشورهایی که مسئولیت دارید مثل ایران ،پاکستان وهند نسبت به دیگر کشورها چیست؟

آموس لوپز:

اگر بخواهیم کشورهایی که بنده مسئولیت دارم را مقایسه کنیم یک پارا متری که خیلی در مورد ایران مهم بود بحث تحریم است که ایران نتوانسته از نظر اقتصادی بصورت نرمال با کشورهای دیگرمعامله داشته باشد. پاکستان و هند کشورهایی هستند که از نظر فرهنگی یک مقدار عقب تر هستند و خیلی از متخصصین این دوکشور بزرگ شناخت و ارتباطات خوبی مثل متخصصین ایرانی ندارند و تفکرخاص خودشان را دارند وشاید ارتباط برقرار کردن با آن ها برای ما تا حدودی دشوار باشد. به دلیل اینکه اقصاد و صنعت ایران در گذشته رابطه خوبی با شرکتهای آمریکایی و اروپایی داشت در حال حاضر هم نگرش به کشورهای اروپایی و صنعت شان بهتر است ولی در هند و پاکستان این نگرش وجود ندارد و سعی می کنند بیشتر با توانایی های خودشان کار کنند. وبه همین جهت قابل مقایسه نیستند که ما بخواهیم مقایسه کنیم.ولی ما باوجود اینکه آن چیزی که مد نظرمان بودبا توجه به تحریم ها در ایران دست نیافتیم ،چند خط PET فروختیم وبصورت جداگانه و مستقل دستگاه بادکن فروختیم ، راضی هستیم .

من بیشتر بازار اسپاانیا را شبیه به بازارایران میبینم ولی بازار اسپانیا به دلیل اینکه در اروپا ست بازار اشباع شده ای است و ما باید منتظر باشیم تا یک شرکت بخواهد ماشین جدید جایگزین ماشین قبلی خود کند وکمتر پیش می آید که طرح توسعه داشته باشند و بخواهند خط جدید خریداری کنند.

یک پارامتری که در فروش ما خیلی تاثیر دارد جمعیت کشورهاست. در کشوری مثل ایران ظرفیت ها حدود 22هزار و 24 هزار است ولی در کشورهای اروپایی به واسطه ی جمعیت ظرفیت بین 15هزار تا 20 هزار بطری دارند و در واقع دنبال خرید دستگاه با ظرفیت بالا نیستند. ولی ما مثلا در کشور چین خط با سرعت 81هزار بطری در ساعت داریم که بزرگترین خط ماست.درواقع درخواستی که از شرکتها برای ما می آید وابسته به جمعیت و بازار آن هاست.

خبرنگار:

بسیاری از کشورهای توسعه یافته واکنش خوبی نسبت به خرید ماشین آلات جدید دارند ، شما این واکنش به ماشین آلات جدید  را در مورد ایران با توجه به شرایط بازار چگونه ارزیابی میکنید؟

آموس لوپز:

به نظر من گرایش ایرا نی ها به لحاظ تفکری که نسبت به اروپایی ها وآمریکایی ها  دارند گرایش مثبتی دارند و همیشه به دنبال استفاده از تکنولوژی های مدرن هستند همانطور که شمادر ایران  میبیند که خیلی ها شاید به دنبال خطوط دست دوم هستند ولی در مقابل برخی در پی خرید ماشین آلات مدرن هستند. همان شرکت هایی که به واسطه ی شرایط اقتصادی نمیتوانند دستگاههای نو تهیه کنند به دنبال خرید بهترین خطوط دست دوم هستند که انتخابشان خطوط khs , corpoplast است.

ایرانی ها همواره از نظر رفتار و نوع پوشش انسان های به روزی هستند و گرایش به بهتر دیده شدن و بهتر بودن دارند که شما این خصوصیت ها را مثلا در هندی ها و پاکستانی ها نمی بینید. ودر واقع این انعکاس دارد به صنعت ایران که همیشه صنعتگران ایرانی در پی مدرن ترین هستند.البته در چند سال اخیر ایران به واسطه تحریم ها پیشرفت کمتری داشته است که امیدواریم در سالهای پیش رو با سرعت بیشتری این پیشرفت حاصل شود.

خبرنگار:

بنظر شما تحریم تا چه حد بر فروش شما در ایران تاثیر داشته است؟

آموس لوپز:

با قطعیت میتوانم بگویم که تاثیر بسیار بالایی داشته است. تمامی شرکتهایی که ماشین آلات تولید میکنند به دنبال فروش بیشتر هستند ولی نمیخواهند کاری هم بکنند که به فروششان ضربه ای وارد شود. تحریم ایران به دلیل فشار آمریکا شرایط را برای ما و خیلی از کشورهای اروپایی سخت کرده بود و ممکن بود با یک فروش به ایران با تحریم آمریکا مواجه شویم و بازار بزرگ آمریکا را از دست بدهیم. بنابر این امکان معاملات مالی نبود و هیچ بانکی نمی پذیرفت که این مبلغ فروش جا به جا شود که اولین مشکل ما بود و دومین مطلب اینکه تحریم ها اجازه نمیداد که ما بتوانیم کالایی را وارد ایران کنیم و قوانین گمرگ هم خیلی ما راتحت فشار قرار میداد. بنابراین بصورت خیلی جدی سدی ایجاد شده بود برای معاملات ما با ایران و واقعا در حد صفر بود . ولی ما توانستیم با همکاری نمایندگی ایران مان شرکت کارواندیشه  خط بفروشیم ولی قطعا آن چیزی نبود که باب میل ما باشد وانتظار ما از بازار ایران قطعا بیشتر بوده است.

در حال حاضر شرایط کمی بهتر شده ولی ما هنوز با بانک های کوچک ایتالیا برای معاملات مان با ایران کار میکنیم و هنوز بانک های بزرگ انگلیس و آلمان شرایط جدید را نپذیرفته اند.

فکر میکنم دولت آقای روحانی بتواند شرایط ایران را در جهان خیلی بهتر کند وامیدواریم تمامی مشکلات تحریم های ایران حل شده وما بتوانیم به بهترین شکل با ایران همکاری داشته باشیم.

در کلام آخر انتخاب مجدد آقای دکتر روحانی را به مردم ایران تبریک میگویم.

 

عیب یابی پریفرم

مبلغ : ۱۰۰۰۰ تومان